GLUZA JAROSŁAW, PRACOWNIA RZEŹBIARSKA / DŘEVOŘEZBA

Jarosław Gluza urodził się w 1963 roku w Wiśle, gdzie do dnia dzisiejszego mieszka i tworzy. Ukończył Technikum Mechaniczne w Ustroniu. Od młodości „ciągnęło go” do rzeźbienia, zwłaszcza że zewsząd otaczała go atmosfera tworzenia. Kontynuując rodzinne tradycje po ojcu i wuju, z pasją oddaje się rzeźbiarstwu, a góralskie tradycje i beskidzkie krajobrazy, sprzyjają realizacji jego życiowej drogi. W 1989 roku otworzył własny warsztat. Wykonuje na zamówienie rzeźby w drewnie, płaskorzeźby, wnętrza chat góralskich, ozdobne przedmioty — łyżki, widelce, obudowy do zegarów oraz zabawki, plastykę obrzędową i typy góralskie.

Spod dłuta Jarosława Gluzy wychodzą także postaci i sceny rodzajowe, inspirowane tradycyjną kulturą regionu, ale rzeźbiarz nie stroni od tematyki sakralnej. Wśród jego prac można znaleźć Chrystusa Frasobliwego – typowy motyw dla polskiej sztuki ludowej. Lubi rzeźbić również zabawki: koniki, miniaturowe pary góralskie, ozdoby choinkowe, postać Wiślaczka – symbol rodzinnego miasta.

Najczęstszym materiałem, po który sięga jest lipa. Gotowe rzeźby: bejcuje, poleruje lub pokrywa barwną polichromią.

Jarosław Gluza związany jest z Grupą Twórców „Wiślanie”. Współpraca ta owocuje prezentacją prac w Wiśle i poza nią. Często bierze udział w konkursach twórczości ludowej.

Jego prace można oglądać i kupić w Pracowni oraz w Galerii „U Niedźwiedzia” w Wiśle.

Adres:
Pracownia Rzeźbiarska Jarosława Gluzy
43-460 Wisła, ul. 1 Maja 81
tel. +48 33 855 25 88
Wskazany kontakt telefoniczny.

Galeria „U Niedźwiedzia” w Wiśle
43-460 Wisła
ul. Stellera 2
Tel. +48 33 855 22 50
Otwarte: codziennie, godz. 10.00 – 16.00

 

Comments are closed.