JAN JUROSZEK, KOWALSTWO ARTYSTYCZNE / UMĚLECKÉ KOVÁŘSTVÍ

Jan Juroszek urodził się w Istebnej w 1952 roku. Ukończył szkołę średnią w zawodzie wyuczonym jako technik mechanik – obróbka plastyczna metali. Pracował w zakładach w Skoczowie, gdzie rozpoczęła się jego przygoda z metaloplastyką. Własnym sumptem postanowił urządzić przy domu warsztat i zająć się pracą z metalem, w którym tworzy od ponad 20 lat. Już jako młody chłopiec podpatrywał pracę miejscowych kowali jednak większość informacji i umiejętności, które dzisiaj wykorzystuje, zdobył sam poprzez długoletnie praktykowanie.

Kowalstwo dla Jana Juroszka jest sztuką, która pozwala mu wypowiadać się artystycznie w metalu. Inspiracji do wykonywanych przez siebie prac szuka w przyrodzie, to ona daje najwięcej motywów i wzorów, które można zaadaptować i odtworzyć w nowym, odmiennym materiale. W swych pracach stara się oddać lekkość i zwiewność. Mówi, że najbardziej zadowolony jest z tych wytworów, które choć wykonane z ciężkiego metalu pozostawiają u oglądającego wrażenie optycznej lekkości. Dla Jana Juroszka jest to jeden z głównych celów kowalstwa artystycznego. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Pracę w zawodzie kowala uważa za bardzo ciężką. Daje mu ona jednak wiele satysfakcji i radości. Nie wyobraża sobie siebie wykonującego inny zawód. Niestety w rodzinie i okolicy nie ma następców. Mówi, że bardzo trudno zająć się kowalstwem od podstaw, ponieważ przyszły kowal musi sam przygotować sobie cały warsztat i zrobić wszystkie niezbędne narzędzia.

Do kuźni Jana Juroszka można dojechać  podróżując z Istebnej w kierunku Jaworzynki. Odnajdziemy ją około 50 metrów za głównym skrzyżowaniem w centrum Istebnej po prawej stronie drogi.

dane kontaktowe / kontakt na výrobce:
Kowalstwo Artystyczne i Użytkowe
43-470 Istebna 894
Tel. +48 509 860 730
Wskazany kontakt telefoniczny.

Comments are closed.