GALERIA ANDRZEJA KLIMOWSKIEGO W ŁĄCZCE / GALERIE ANDRZEJA KLIMOWSKIEGO V ŁĄCZCE

Andrzej Klimowski - rzeźbiarz-malarz urodził się 7 maja 1967 roku. Od dzieciństwa przejawiał uzdolnienia muzyczne i plastyczne. Jego osobowość, niekiedy niezrozumiałą dla innych, kształtował w dużej mierze pobyt w malowniczo położonej miejscowości – Gruszowiec w Beskidzie Wyspowym w Małopolsce, gdzie mieszkał do 19 roku życia.
Artysta na co dzień czuje w sobie tzw. góralską duszę. Jego pradziadowie wywodzą się z Waksmundu koło Nowego Targu. Często wyznaje i jest z tego dumny, że góralska muzyka, ludzie, malownicze gronie i nawet górskie powietrze są inspiracją jego twórczości.
Dzięki swojej żonie – jak mówi żartem – która jest jego natchnieniem, sponsorem i menadżerem – tworzeniem zajmuje się na co dzień. Posiada swoją galerię w Łączce w gminie Dębowiec, przy starej drodze z Cieszyna do Skoczowa.

Można tam zobaczyć jego prace oraz odwiedzić stworzoną i prowadzoną przez niego izbę regionalną. Galeria i izba regionalna są, jak na razie, jedynymi tego rodzaju miejscami kultury w przepięknej Gminie Dębowiec. Można nieodpłatnie odwiedzać je przez 7 dni w tygodniu.
Marzeniem artysty jest stworzenie skansenu – zrekonstruowanie wiejskiego osiedla z domami, zabudowaniami gospodarczymi i innymi eksponatami. Celem jego przedsięwzięcia – jak mówi – jest uratowanie choć części kultury tradycyjnej okolicznych miejscowości, historii, swojej tożsamości i piękna na potrzebę nas samych (choć nieraz nie jesteśmy tego świadomi) i użytek dalszych pokoleń. Pan Andrzej chciałby też powiększyć swoją galerię by mieściło się w niej więcej eksponatów i by zwiększło to atrakcyjności tego miejsca, miejscowości oraz regionu.
Artyści są z reguły  osobami wrażliwymi i m.in. niezamożnymi i często potrzebują wsparcia psychicznego i finansowego. Poza osobą swojej żony, w istnienie bezinteresownych sponsorów artysta nie wierzy, zaś zwykłymi „sponsorami” pan Klimowski nazywa osoby, które odważą się zakupić którąś z jego prac przez co wspierają i rozwijają realizację jego marzeń ale też wielkiego dzieła tworzenia lokalnej kultury. Dobrze byłoby, by owi „sponsorzy” byli tego świadomi, że łatwiej dokonać zakupu, mając na uwadze, że artysta przeznacza pieniądze na rozwój kultury i nowe wyzwania z tym związane.
Życzenia artysty – zdrowia, wytrwałości, wsparcia najbliższych i wielu odwiedzających
Marzenia artysty – żart  – chciałby, aby 1 %  Ślązaków jadących na weekend do Wisły, Ustronia czy Brennej, na jedynym skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną w Skoczowie skręciło w prawo (lub wracając na Śląsk skręciło w lewo) i by po skręcie jadąc prosto w kierunku Cieszyna, po 4-5 km wstąpili do Łączki, która - z a p r a s z a -

dane kontaktowe / kontakt na výrobce:
Galeria Andrzeja Klimowskiego
43-426 Łączka 67 (Dojazd starą drogą z Cieszyna do Skoczowa.)
tel. +48 33 858 82 74
e-mail: andrzej.klimowski@wp.pl, http://andrzejklimowski.pl.tl/
Otwarte: codziennie, wskazany kontakt telefoniczny.

Comments are closed.