JAN CZEPIEC, VÝROBKY ZE SAMOROSTŮ / KORZENIOPLASTYKA

Jan Czepiec z Jablunkova se zabývá wytvarenim vyrobku ze samorostu. Z jednoho kusu dřeva – smrk shnilého kmene – vytvoří takovou kopřivku, udíren a celou škálu různých druhů užitečné a dekorativní.
Trumpety také produkuje ovcí (trąbity). Jak sám říká, je moderní mobilní telefon, přes který, jakmile je oznámeno bacowie na Gron Gron, kruh na pole, do vesnice. Jednou hrál, mimo jiné, fragment melodie a zpívali: Pojďte hostitele, protože jdou lichvářů. Pak rolníci v obci věděli, že se něco děje. Přišli a pomohli owczarzom hostitele při jednání s zbójami.
Pracuje jako elektrikář, a volný čas vytváří krásnou sochu drewna.To stromu měla být spálen. Ale já jsem byl tak fascinován tímto kusem dřeva ve tvaru ruky, které jsem používal to, aby vytvořit sochu. Práce se dřevem a stavebním trumpety ovcí je moje vášeň. Dělat tohle mi trvá tři měsíce, ale čas opravdu nezáleží. Není důležité, je konečný výsledek. Je hodnota stejné formaci. Hraju na 10 let. Člověk někdy legrační, někdy smutné, ale zemědělci nemohou plakat. Když je smutný, já podfuk, nebo trubka dlouhá, a já jsem řev. Jeho radost a smutek vyjádřit v hudbě.
Kromě schopnosti hrát na housle, hraje na akordeon, klavír a trumpetu fujarkach. – Pokud někdo ví, jak hrát na housle, bude hrát vůbec – dodává s úsměvem.

——————————————————————————————————————–

Jan Czepiec z Jabłonkowa zajmuje się korzenioplastyką. Z jednego kawałka drewna – spróchniałego pnia świerku – tworzy np. ule, wędzarnie i całą gamę różnego rodzaju wyrobów użytkowych oraz dekoracyjnych.
Wytwarza tez trąby owczarskie (trąbity). Jak sam mówi: to taki współczesny telefon komórkowy, dzięki któremu niegdyś porozumiewali się bacowie z gronia na groń, z gronia do dziedziny, do wioski. Kiedyś grało się m.in. fragment melodii i śpiewało: Pójdźcie gospodarze, bo idą lichwiarze. Wtedy we wsi chłopi wiedzieli, że coś się dzieje. Przychodzili gospodarze i pomagali owczarzom w rozprawieniu się ze zbójami.
Na co dzień pracuje jako elektryk, a w wolnej chwili tworzy przepiękne rzeźby z drewna.To drzewo miało być spalone. Ale tak mnie zafascynował ten kawałek drewna w kształcie dłoni, że wykorzystałem go do stworzenia rzeźby. Praca z drzewem i budowanie trąby owczarskiej to moja pasja. Zrobienie takiej jednej zajmuje mi trzy miesiące, ale tak na prawdę czas się nie liczy. Nie ważny jest efekt końcowy. Samo tworzenie jest wartością. Gram od 10 lat. Człowiekowi czasem wesoło, czasem smutno, ale chłopi nie mogą płakać. Gdy jest smutno, wezmę skrzypki lub trąbitę i ryczę. Swoją radość i smutek przekazuję w muzyce.
Oprócz umiejętności gry na skrzypcach, gra jeszcze na akordeonie, fortepianie, fujarkach i trąbce. – Jeśli ktoś umie zagrać na skrzypcach, to zagra na wszystkim – dodaje z uśmiechem.

Dane kontaktowe/Kontakt na výrobce:

Republika Czeska, 739 91 Jabłonków, Nádrážní 199
tel.: +420 728 225 055

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>